1000 символів ліворуч

КОНКУРС ЗНАВЦІВ «ПРИРОДА В ЗАГАДКАХ, ПРИСЛІВ’ЯХ, ПРИКАЗКАХ ТА ВІРШАХ»

Мета:  Закріпити знання учнів про живу і неживу природу.  Розвивати пам'ять, логічне мислення, зв'язне мовлення. Виховувати любов до рідної землі, природи.                                       

ХІД ЗАХОДУ

І. Організаційний момент

Учитель

         Наш дивний світ такий, як казка:

         Он в небі хмаронька пливе, —

         Тож бережи його, будь ласка,

         Все в ньому гарне і живе.

         Он квітка полум'ям палає,

         І ясне сонечко блищить,

         Чарівна пташечка співає -

         Все в дивосвіт прийшло, щоб жить.

         — Прекрасні слова, що розкривають тему усього живого, що є в природі. Протягом навчального року ми побували у царстві чарівної природи, мандрували екологічними стежками, проводили операцію-рейд «Чистий клас», малювали перші весняні квіти і зуст­річали птахів із теплих країв, розповідали про рослини своєї вулиці тощо. А сьогодні ми проведемо підсумко­ве заняття — конкурс знавців «Природа в загадках, прислів'ях, приказках та віршах».

         У конкурсі беруть участь дві групи: «Ромашки» і «Во­лошки».                             

II.  Конкурс «Природа в загадках»

         Кожна команда підготувала для іншої п'ять за­гадок. Виграє та команда, яка відгадає найбільше загадок.

         Не гіркий і не солоний,

         А солодкий і червоний.

         Як же зветься цей товстун?

         Здогадалися? …(Кавун)

         Ці стрункі грибочки

         Зайняли пеньочки.

         Шапки в них кругленькі.

         Кличуть їх …. (Опеньки)

         Маленький хлопчик у сірій свитинці

         По дворах стрибає, крихти збирає. (Горобець)

         Вдень я сплю, а прийде ніч,

         Отоді вже – інша річ!

         Я виходжу полювати –

         Стережись, мишва хвостата!

         Не злічу вже, скільки штук

         За життя я з’їв гадюк.

         Я колючий, мов будяк,

         А зовуть мене … (Їжак)

III.  Конкурс «Природа в прислів'ях»

         Кожна команда готувала прислів'я про приро­ду. Виграє та команда, яка за 1 хв розповість більше прислів'їв.

         Народні прислів'я

•   Весняний дощ зайвим не буває.

•   Травень ліс одягає, літо в гості чекає.

•   Перегній відвезем, так і хліб привезем.

•   Весна красна квітами, а осінь пирогами.

•   Журавель летить високо, бачить далеко.

•   Горобець малий, та вдалий.

•   Мороз не великий та стояти не дозволяє.

•   Спасибі, морозе, що снігу приніс.

•   Ліс сам себе чистить.

•   Де багато пташок, там нема комашок.

•   Де вода, там і верба.

•   Бджола мала, а й та працює.

•   Зима без снігу — літо без хліба.

•   Зозуля стала кувати — морозу не бувати.

•   Сонце — на літо, зима — на мороз.

IV.  Конкурс «Природа в приказках»

         Командам пропонуються приказки про приро­ду. Учасники повинні прочитати їх виразно, чітко і правильно. Виграє та команда, яка не припустилася помилок під час читання.

         Приказки

•   Пташка красна своїм пір'ям, а людина — своїми знаннями.

•   Хто в літі буде співати, той у зимі буде танцю­вати.

•   Хліб на хліб сіяти — ні молотити, ні віяти.

•   На ледачій землі і трава не виросте.

•   Листя пада — листопад.

•   Осінь іде — дощі за собою веде.

V. Конкурс «Природа у віршах»

Командам пропонується прочитати вірші про природу. Виграє та команда, яка прочитала більше віршів, виразно, з інтонацією.

Вишеньки

Поблискують черешеньки

в листі зелененькім,

черешеньки ваблять очі

діточкам маленьким.

Дівчаточко й хлопчаточко

під деревцем скачуть,

простягають рученята

та мало не плачуть.

раді б вишню з’їсти,

та високо лізти,

ой раді зірвати,

та годі дістати!

- Ой вишеньки-черешеньки,

червонії, спілі,

чого ж бо ви так високо

 виросли на гіллі?

Леся Українка

ВІРШ-РАЙДУГА

Ці рядочки — голубі,
в них літають голуби,
достигають синьо сливи
і дзвенить весела злива.

А оці рядки — зелені,
тут і липи, тут і клени,
тут і травка, і лужок,
і пахучий огірок.

Ну, а ці рядочки — жовті,
в них і сонечко, і жовтень,
все навколо в позолоті —
це, звичайно, їх робота!

Тут — горить гвоздики око,
і на вулицях широких
прапорів хлюпоче повінь,
ось чому рядки — червоні.

А оці рядки від снігу
ще вночі
сіяли сріблом,
але вранці сонце всталс —
і сніжок на них
розтанув...

Костецький Анатолій

Чародійне слово

Хлоп'я у полі стежкою прошкує.
Метелик білий в маки залетів.
Чорненький котик в снопиках мишкує,
вони такі під сонцем золоті!

Він ловить шурхіт, шелест, шарудіння,
хапає снопик лапками двома.
А миша знає слово чародійне,
і він її ніколи не спійма.

Костенко Ліна

 

VI.«Запитання-відповідь»

  1. Які тварини і птахи, занесені до Червоної книги?
  2. Цього птаха називають лісовим лікарем», він лікує дерева, витягуючи шкідливих комах з-під кори? (Дятел)
  3. Складіть кластер «Причини створення заповідників».
  4. Чи росте дерево взимку? Чому? (Ні, воно взимку в стані спокою)
  5. Назвіть тварин, які взимку сплять? (Ведмідь, їжак)
  6. Яка тварина може прожити без води 45 днів? (Верблюд)
  7. Хто змінює шубку 2 рази на рік? (Білка, заєць)
  8. Що таке Червона книга? (Книга, в яку заносять рідкісні рослини, тварин, яких потрібно охороняти)

VII.  Гра «Треба — неможна»

         Треба:

•   садити (дерева);

•   попивати (квіти);

•   підгодовувати (птахів);

•   допомагати (звірям узимку).

         Не можна:

•   ламати (гілки на деревах);

•   руйнувати (мурашники);

•   ловити (метеликів);                

•   руйнувати (гнізда птахів).

         — Молодці, діти! Сьогодні ми згадали прави­ла поводження в природі, і я сподіваюсь, що ви їх запам'ятаєте і дотримуватиметесь.

VIII.Підсумок заходу

         Підбиваються підсумки, оголошується команда-переможець, вручаються призи.