1000 символів ліворуч
 • 33 школа Кировоград официальный сайт
 • sc9999
 • sc9998
 • Комунальний заклад

  Навчально-виховне об'єднання № 33

  "Загальноосвітня школа I-III ступенів, дошкільний навчальний заклад Кіровоградської міської ради Кіровоградської області"

 • Комунальний заклад

  Навчально-виховне об'єднання № 33

  "Загальноосвітня школа I-III ступенів, дошкільний навчальний заклад Кіровоградської міської ради Кіровоградської області"

 • Комунальний заклад

  Навчально-виховне об'єднання № 33

  "Загальноосвітня школа I-III ступенів, дошкільний навчальний заклад Кіровоградської міської ради Кіровоградської області"

Тема: Профілактика ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших вірусних захворювань людини.
Мета: закріпити знання про вірусні інфекції, про заходи запобігання ВІЛ-нфекції/СНІДу
та іншим вірусним захворюванням.
Обладнання й матеріали: таблиці, малюнки, схеми, що ілюструють тему уроку.
Базові поняття й терміни: ВІЛ, СНІД, Т-лімфоцити.
Тип уроку: урок-конференція.
Бережи одяг, доки новий, а здоров'я — доки молодий
.                        Прислів'я

 «Вітаючи людину, ми бажаємо їй здоров’я, бо – це здатність

 до праці, розвиток особистості, самоствердження та

 щастя людини»

Хід роботи

 І. Організація класу.

Наш урок починається з посмішки. Усмішка чарівна річ, вона може бути єдиною розрадою і втіхою, рятувальним колом у важку хвилину. Усміхнись над своїми бідами – гіркота від них зникне, усміхнись своєму супротивнику, зникне його озлобленість. Усміхнись і над своїм озлобленням – зникне і воно.

ІІ. Мотивація.

Вірусні інфекції завдають вели­чезної шкоди здоров'ю людини й значних збитків тваринництву, рос­линництву та мікробіологічній промисловості. Тому вірусологи шукають можливості запобігання розвитку вірусних інфекцій та ефективні засоби лікування уражених організмів. Але на сьогоднішній день найбільш ефективним способом боротьби з вірусними захворюваннями залишається їх профілактика.

Що ми повинні знати про СНІД та інші вірусні захворювання?Як захистити себе й своїх близьких? Саме цим питанням ми й присвятимо наш урок-конференцію.

Теоретик. Віруси можуть спричинити захворювання людини різного ступеня тяжкості. Вірусні захворювання поділяють на такі, що на них хворіє тільки людина, і такі, що передаються від тварин людині.

Існує кілька основних шляхів передавання вірусної інфекції.

 

До нас завітав лікар, який розповість нам дещо про вірусні захворювання, засоби профілактики та дасть відповіді на ваші запитання.

Лікар. Оскільки віруси є внутрішньоклітин­ними паразитами, то ліків, які б були дієвими проти них і водночас безпечними для всіх клітин організмів хазяїв, поки що не знайдено. Отже,на сьогодні головним напрямом антивірусної стратегії є запобігання (про­філактика) вірусних інфекцій. Усі засоби профілактики можна поділити на три основні категорії.

Ви вже знаєте, що після відкриття Е. Дженнером вакцини проти вірусу віспи та досліджень Л. Пастера стало можливим масове щеплення на­селення. Це сприяло різкому зниженню захворюваності на певні вірусні інфекції. Так, у 1981 р. Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) ого­лосила, що завдяки масовим щепленням та іншим засобам профілактики вірус віспи в біосфері зник, а ця хвороба перестала існувати як загроза людству.    Вакцини щорічно рятують 3 млн. дітей і в 750 тисяч попереджають виникнення важких ускладнень від інфекцій - сліпоти, розумової відсталості, паралічів. Кількість інфекцій, проти яких створюють вакцини, постійно збільшується, що дозволяє наводити ще оптимістичніші показники врятованих, і, за останніми даними, вже існують вакцини, які можуть попередити розвиток 60 інфекційних захворювань.

 • Пит..1    Зараз в Україні дуже поширена відмова батьків від вакцинації дітей у зв’язку з побічними ускладненнями після введення вакцин. Чи можливо на сьогоднішній день відмовитися від імунізації і захистити себе від таких захворювань як гепатит, вітрянка, кір чи енцефаліт без ризику для здоров’я?
 • Тривогу батьків можна зрозуміти. Та більшість лікарів до такої практики ставиться негативно. Вакцинація - це благо цивілізації, свідчення науково-технічного прогресу, відмовлятися від неї безглуздо і небезпечно. Відмова від щеплень безперечно викличе нову хвилю небезпечних, потенційно смертельних інфекцій. («…Жодна вакцина не додає здоров’я, вона додає захист… В світі немає жодної повністю безпечної вакцини… Треба для себе вирішувати, що важливіше в боротьбі з інфекцією, – чи ризик смерті дитини від цієї інфекції, чи можлива поствакцинальна реакція…» так говорить Геннадій Кіжнер – лікар-кардіолог; головний дитячий інфекціоніст МОЗ України: «…Альтернативи вакцинації на сьогоднішній день не існує… Потрібні індивідуальний підхід, якісні вакцини, нагляд за дитиною, потрібна компенсація, якщо щось трапилось…»)
 • Пит.2.     Чи існує вакцина проти СНІДу?
 • Наука привчила нас до оптимізму. Є отрутабуде й протиотрута. У випадку зі СНІДом не все так просто: у кінці ХХ століття медицина визнала свою безпорадність. Це пов’язано з величезною кількістю змін , які відбуваються у спадковому матеріалі ВІЛ. На карту поставлено життя людства. Тож, аби убезпечити себе від інфікування ВІЛ, слід вести здоровий спосіб життя.

У липні 1981 року в Атланті (США) з’явилися перші повідомлення про невідому хворобу, що поширюється серед гомосексуалістіві призводить до смерті. Згодом невідома інфекція отримала назву ВІЛ-інфекції. У 1985 році в пресі з’явилися перші відомості про зараженняВІЛ у Радянському Союзі. У Москві була зорганізована лабораторія,
мета якої полягала в пошукові засобів лікування СНІДу. Приблизнов той-таки час у газеті «Комсомольская правда» був опублікований листхарківських студентів-медиків зі зверненням до дослідників СНІДуз проханням припинити пошук засобів боротьби з ВІЛ. Своє зверненнястуденти мотивували тим, що ця хвороба зітре з лиця Землі такі групи ризику, як наркомани, повії та гомосексуалісти, адже перші хворіналежали саме до цих категорій людей. Однак не минуло й місяця якта ж таки газета опублікувала повідомлення про зараження 200 дітейу м. Еліста в дитячій лікарні, а ще за якийсь час — про зараження
цілого відділення дитячої лікарні в м. Волгоград. Ці випадки сталисяв результаті того, що ін’єкції дітям проводили, як у той час було поширено, одним шприцом, змінюючи тільки голки. За даними статистики,щодня на нашій планеті ВІЛ-інфікованими стають майже 16 тисяч людей. З моменту початку епідемії у світі заразилися ВІЛ близько 50 млн
осіб. Сьогодні у світі живуть близько 46 млн людей з ВІЛ/СНІДом.Кількість випадків зараження ВІЛ-інфекцією щороку зростає. Понадполовину ВІЛ-інфікованих людей заразилися у віці 15–40 років.

Представник МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні».

Особливо важливою є профілактика ВІЛ-інфекції. Свій виступ почну зі статистики.

Згідно зі світовою статистикою:

 • щохвилини 10 людей у світі заражається ВІЛ , щодня відбувається майже 14 тисяч нових випадків зараження;
 • кожен 100-ий у світі ВІЛ-інфікований;
 • в Україні зафіксовано один з найвищих показників інфікованості ВІЛ. У 2004 р. Україна посідала перше місце в Європі за темпами поширення ВІЛ/СНІДу;
 • щодня від СНІДу в Україні помирає в середньому 7 людей;
 • в Україні епідемія СНІДу розвивається загрожуючими темпами. Зареєстровано близько 117 тисяч заражених ВІЛ, серед них майже чотири тисячі дітей віком до 14 років;
 • сорок два мільйони чоловіків, жінок і дітей інфіковані в даний час вірусом імунодефіциту людини, що викликає СНІД.

Групою ризику є люди, які ведуть безладний спосіб життя, вживають наркотики, порушники моралі.
Пит.3.
     У чому полягає профілактика ВІЛ-інфекції?

 • Оскільки вакцини проти СНІДу не існує, єдиним способом запобігти інфекції є уникнення ситуацій, що несуть ризик зараження, таких як спільне використання голок та шприців або практикування небезпечних статевих відносин.

     Пит.4.     Що ви вкладаєте в поняття «Здоровий спосіб життя?»

 • Профілактика СНІДу нерозривно пов'язана зі здоровим способом життя. Здоровий спосіб життя різко зменшує ризик зараження ВІЛ. Якщо людина усвідомлює важливість своїх рішень, пов'язаних зі збереженням здоров'я, розуміє шляхи передавання вірусу, небезпеку СНІДу, його фактичну невиліковність, то вона зможе уникнути не­безпечних ситуацій.

В Україні поширення СНІДу почалося в 1987 році. Темпи поширення ВІЛ-інфекції в Україні найвищі серед країн Європи. СьогодніУкраїна перебуває на межі пандемії СНІДу. Серед ВІЛ-інфікованихгромадян України офіційно зареєстровані близько 6,5 тис. дітей, з яких6 тис. народжені ВІЛ-інфікованими матерями. Україна визнана одним
з найбільш кризових районів світу. У більшості випадків зараження ВІЛсталося в результаті внутрішньовенного введення наркотиків та незахищеного сексу. Як і в усьому світі, більшість ВІЛ-позитивних людейперебувають у віковій групі від 15 до 40 років, що є репродуктивною.Середня тривалість життя ВІЛ-інфікованої людини, яка не отримує
лікування, в Україні становить 5–7 років.Усі ці дані статистики змушують переходити до більш ефективнихпрофілактичних програм.
2.
ВІЛ/СНІД і його профілактика
ВІЛ-інфекція — це захворювання, викликане вірусом, що є причиною імунодефіциту людини. ВІЛ — це вірус, що вражає Т-лімфоцити-хелпери. Таким чином, ВІЛ знижує захисну функцію імунної системилюдини. Організм, уражений ВІЛ, не може протистояти різноманітнимзахворюванням. Від 2 до 5 років людина, в організмі якої розмножується
ВІЛ, може не знати про захворювання. Згодом вона все частіше й частіше хворіє. Діагноз СНІД (синдром набутого імунодефіциту) ставлятьчерез кілька років, коли в людини розвиваються, як правило, кількасерйозних захворювань.В усьому світі застосовують абревіатуру АIDS (AcquiredImmunodeficiency Syndrome), у Франції — SIDA.
Синдром — це сукупність ознак, що визначають певне захворювання.
Набутого — переданого від однієї людини іншій.

Імунного — захисної системи.
Дефіциту — недостатність захисної системи.
СНІД — це кінцева стадія ВІЛ-інфекції. Результатом зниженняімунітету є повторювані запалення легенів, кишкові розлади, туберкульоз, утворення злоякісних пухлин шкіри й судин.
Для того щоб з’ясувати, чи заражена людина ВІЛ, необхіднозробити аналіз на наявність антитіл до вірусу.
Шляхи зараження Віл
— незахищений статевий акт (без презерватива);
— ін’єкції, пересаджування тканин, операції із застосуваннямнестерильних інструментів, включно з татуюванням і пірсингом;
— передача вірусу від матері плоду.
ВІЛ передається через кров, сперму, піхвові виділення, материнське молоко.
НЕ передається через слину, піт, сльози, сечу, фекалії, рукостискання, при кашлі й чханні, використанні спільного посуду, постільноїбілизни, рушника, у громадському транспорті, через укуси комах .
Симптоми СН іДу
:
— постійне підвищення температури до 38°;
— набрякання лімфовузлів;
— безперервні інфекції;
— часті запалення легенів, сухий безперервний кашель;
— багряні плями на шкірі;
— психічні розлади;
— отерплість рук, стоп ніг, порушення координації рухів;
— часті розлади роботи кишечника;
— на більш пізніх стадіях різке схуднення, відсутність апетиту;
— гнійні ураження шкіри.
Лікар. 

Профілактика СНІДу нерозривно пов’язана зі здоровим способом життя, що різко зменшує ризик зараження ВІЛ. Усвідомленняважливості збереження здоров’я, знання про шляхи передачі, розвиткуВІЛ-інфекції, фактичну невиліковність цього захворювання допоможутьлюдині уникнути його.
Групою ризику є люди, які ведуть безладний спосіб життя, вживають наркотики, порушники моралі.
Основна умова профілактики — це Ваша поведінка.

 1. Статеві контакти — найбільш розповсюджений шлях передачі вірусу. Тому надійний спосіб запобігти зараження — уникати випадкових статевих контактів, використання презерватива.
 2. Вживання ін'єкційних наркотиків не тільки шкідливо для здоров'я (кожна третя ін'єкція нарко­мана є заразна на ВІЛ), але і значно підвищує можливість зараження вірусом. Як правило, ті хто вводять внутрішньовенні наркотики, використовують загальні голки і шприци без їхньої стерилізації.
 3. Використання будь-якого інструментарію (шприци, системи для переливання крові) як у медичних установах, так і в побуті.
 4. Перевірка донорської крові обов'язкова.
 • Пит.5.     Чи можливо заразитися ВІЛ, відвідуючи салони краси?
 • Так, дійсно, така безпека існує. При різних маніпуляціях (манікюр, педикюр, татуювання, гоління тощо), де може міститися кров людини, зараженого ВІЛ, існує ймовірність зараження.
 • Пит.6.     Що ж тепер відмовитися від благ цивілізації?
 • Ні! Вірус СНІДу не стійкий, гине при кип'ятінні миттєво, при 56 С градусах протягом 10 хвилин. Його можна знешкодити спеціальними дезрозчинами (спирт не знищує ВІЛ). Треба використовувати одноразовий інструментарій, а в разі неможливості – знезаражувати інструменти.
 • Пит.7.     Чи можлива передача ВІЛ від матері до ненародженої дитини?
 • Дитина ВІЛ-інфікованої матері не обов'язково буде хворою, але може заразитися під час вагітності, або в час пологів. Відомі також випадки зараження дитини через молоко матері. Але ризик передачі інфекції від матері до майбутньої дитини значно зменшується, якщо вона під час вагітності та пологів проходить антиретровірусну терапію, а її дитина отримує цей препарат протягом перших шести тижнів життя.

Уникнути зараження ВІЛ-інфекцією допоможуть:
— здоровий спосіб життя, відсутність ранніх статевих зв’язків;

— знання про шляхи передачі ВІЛ-інфекції;

— використання презервативів;

— відмова від наркотиків.

Пам’ятайте: єдина людина, що може вберегти вас від СНІДу - це ви самі!

 • Пит8..     Ми знаємо, що ВІЛ можна знайти у крові людини через 3-6 місяців після зараження. Чи можливо переливання донорської крові, яка містить ВІЛ?
 • Здану донорами кров обов`язково перевіряють на наявність ВІЛ-інфекції. Кожна порція крові підлягає серії тестувань і 3-місячній витримці, через що лікарі й намагаються звести ризик зараження до нуля. Однак, на жаль, відомі випадки переливання ВІЛ-інфікованої крові, коли донор здав кров в період так званого «серологічного вікна»: в організмі вже є ВІЛ, однак кількість антитіл до ВІЛ є надто малою і не виявляється при обстеженні крові (В Одеській області був випадок, коли хворому з важкою травмою і сильною кровотечею перелили кров від рідного брата, а він виявився ВІЛ-інфікованим.). Саме тому, згідно рішення Міністерства охорони здоров 'я, покази до переливання крові різко звузилися, кров переливають лише у небезпечних для життя ситуаціях.
 • Пит.9.     Чи існують ліки проти СНІДу і наскільки вони ефективні?
 • Спецефічних ліків досі не знайдено. Але вчені всього світу не зупиняються у пошуках панацеї від ВІЛ.

Психолог. Погляньте на це прислів'я: «Бережи одяг, доки новий, а здоров'я — доки молодий». Правильно робить той, хто розумно виконує правила поведінки, за якими слід жити в суспільстві. Бо, поки ти молодий і в тебе здорове тіло, цей дар природи треба берегти. Втратити ж все легко, тільки повернути іноді важко, а то й неможливо. Люди кажуть: «Є каяття, та нема вороття».
Пам'ятайте, що рости здоровими і сильними вам допоможуть уроки фізкультури, заняття у спортивних секціях, ігри на свіжому повітрі
,  а найбільше — здоровий спосіб життя.

IІІ. Підсумок уроку. Дерево рішень. Записавши своє рішення (висновок) на маленькому аркуші паперу, учні по черзі підходять до дерева (папірець чепляють «на гілки»), читають рішення.

Домашнє завдання.Вивчити §36 у підручнику, відповісти на запитання.

Творче завдання. Підготувати листівки на тему «Профілактика ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших вірусних інфекцій людини» і роздати їх рідним та знайомим.