1000 символів ліворуч

Місячник творчого вчителя Урок української мови 3 клас

Розділ:   Прикметник

Тема. Зв’язок прикметників з іменниками. Робота зі словниковим словом
лелека.
Мета:
формувати компетентності: ключові (вміння вчитися – само організовуватися до навчально – пізнавальної діяльності; соціальна – підтримувати контакт з учнями та вчителем на уроці, виявляти зацікавленість у навчаннізагальнокультурна – зв’язно висловлюватися; здоров’язбережувальна – життєві навички, що сприяють соціальному здоров’ю та предметні: повторити і закріпити набуті учнями знання про прикметник; допомогти засвоїти матеріал про зв'язок прикметників з іменниками; вдосконалювати вміння розрізняти прикметники серед інших частин мови; розвивати    і    збагачувати    словниковий    запас,  образне    мислення    та    зв'язне  мовлення;розвивати навички критичного    мислення, грамотного і каліграфічного письма, вміння редагувати текст;

виховувати любов до Батьківщини, рідного краю, дбайливе ставлення до природи, бажання оберігати і допомагати птахам узимку.

Обладнання:    зразок    каліграфічного    написання    букви    л;    предметні    малюнки: лелека, мікрофон.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку І. І. Організація класу до уроку

Продзвенів наш друг дзвінок -Всі зібрались на урок. Знову день почався, діти, -Будем сонечку радіти Знову будемо навчатись, Про цікаве дізнаватись.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

IIІ. Актуалізація опорних знань

1. Індивідуальна робота за картками

КАРТКА

І варіант
П.І.учня ____________________

-    Від     поданих     іменників     утворіть     і
запишіть прикметники.

-   Підкресліть   пару   слів,   де   відбулось
чергування.

ІІ варіант
П.І.учня ____________________

-     Від     поданих     іменників     утворіть     і
запишіть прикметники.

-    Підкресліть    пару    слів,    де    відбулось
чергування.

Дерево - Зелень -
Осінь - Щастя -
Мир - Тиша –
Вишня – Село -

2.   Вправа «Мозковий штурм»

«Мозковий штурм» починаємо,

Відредагуйте текст

 

Все, що знаємо, пригадаємо. –     Що ви вже знаєте про прикметник? –     Наведіть приклади зв'язку прикметників з іменниками

Прикметники  в  реченні  пов'язані  з   …………,  адже  вони  вказують  на  ……..
предметів. Питання необхідно ставити від ……..     до …………...
Хустка ( ________  ?) червона; ножиці ( _____  ?) гострі.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

1.      Які ваші очікування від цього уроку?   (Цей урок мене навчить….

2. На сьогоднішньому уроці ми будемо продовжувати:

-   виконувати вправи на встановлення зв'язку прикметників з іменниками,

-   проведемо роботу зі словниковим словом

- повправляємось у редагуванні тексту.

ІV.Мотивація навчальної діяльності

Інтерактивна гра «Мікрофон»

– Я ………. кореспондент 3 класу хочу взяти у вас інтерв'ю про лелеку

–   Представтесь, будь ласка.

-   Що ви знаєте про лелеку? Доведіть

-    Який це птах?

-   Чим живиться лелека?

-   Яке його місце гніздування?

-   Як народ відноситься до цього птаха?

–     Дякую за інтерв'ю. Знання про лелеку я вважаю, що ви всі маєте. З вами була Даша Добровольська.

2.     Каліграфічна хвилинка

  • Повторення правил, які необхідно знати під час написання (розташування за столом, положення зошита).
    • Налаштування на каліграфічне письмо
  • Каліграфічне написання  буквосполучень  ЛЕЛ  яке складається з 3 букв
    • Розгляд зразку 2 учнів, аналіз
    • Написання у зошиті. Підбір слова. Написання слова лелека (рядок).

–   Запам'ятайте: слово лелека пишемо з літерою е в ненаголошеному складі. –   Давайте складемо речення зі словом лелека, але щоб в ньому були прикметники

Білокрилий лелека повернувся з теплих країв.

-    Знайдіть у реченні іменник. (Лелека).

-     Знайдіть прикметник. (Білокрилий).

-    Встановіть зв'язок між цими словами.

Слово лелека є словниковим. Із його вимовою і написанням ми познайомилися ще у 1 класі: запам'ятали, як пишеться слово лелека, і не помиляємось під час його написанні.

Читання легенди про лелеку

Легенда про лелеку

Лелека - птах, який поїдає жаб, змій. Його називають вірним сторожем полів, мешкає поблизу людей. Існує така легенда. Кажуть, бусол (чорногуз) перетворився на птаха з чоловіка. Колись давно Бог усіх гадів у мішок зібрав і дав чоловікові. І наказав, щоб він відніс його до моря і кинув у воду. Але наказав, що коли нестиме, то щоб не дивився у мішок і не знав, що нестиме. Не витримав чоловік - розв'язав, щоб подавитися, а звідти роєм, як бджоли з вулика, посунули гади, жаби, ящірки і швидко розповзлися по землі. Почав чоловік бігати шукати, але дарма. Тоді з'явився Бог і каже:

- Що ти накоїв? Чому розв'язав міх? Тепер тобі не бути чоловіком. А будеш буслом - Бузьком. Дістанеш довгі ноги, довгий дзьоб, аби міг швидше все зібрати.

Став чоловік бузьком. Сумує за хатою, в якій жив. Тому гніздо в'є собі на дахах і живе поблизу людей. Годинами стоїть на одному місці з опущеним дзьобом і плаче, думає про своє людське життя.

-       Чи сподобалась вам легенда?

-       Що нового ви дізналися про цього птаха?

V. Вивчення нового матеріалу

1.   Словникова робота

Кришталь

2. Робота з підручником   (с.124, впр 297) завдання: 1. Прочитайте текст, розкриваючи дужки  

Бесіда за змістом тексту

       Про яку пору року говориться в тексті?

       Які назви дерев зустрічаються?

       Які назви птахів?

  1. Робота в зошитах (завдання №2)

В.Р. – самостійно

Д.Р. – з допомогою «Скриньки допомоги»

Взаємоперевірка: (оцінення) – на полі

(Завдання 3) – графічне

Взаємоперевірка: (оцінення) – на полі

Фізкультхвилинка  (пальчикова гімнастика)

VI. Закріплення вивченого матеріалу

2.   Творча   робота. Редагування тексту

В.Р.  вправа 298 – самостійно

Д.Р.

Завдання:Прочитайте текст. Спробуйте дібрати пропущені прикметники. Замініть, де потрібно, слово лелека словами птах, він, крилатий пасажир та іншими. Яким став текст після цієї заміни?

Незвичайний пасажир

Настала … весна. Але однієї ночі вдарив … мороз. Тяжко прийшлося лелеці. Лелека забрів у місто. Ранком люди знайшли … лелеку біля трамвайної зупинки. Лелеку занесли в … вагон.

У вагоні лелека відігрівся і смачно поснідав. Лелека із задоволенням катався цілий день.

А наступного ранку на зупинці трамвая знову чекав лелека. Водій гостинно відчинив лелеці двері.

Словник: весна – рання; мороз – сильний; лелеку – закляклого; вагон – залізничний.

VI. Підсумок уроку

Інтерактивна гра «Незакінчене речення»

Ми дізналися……

Ми навчилися…..

Висновок:  Прикметник завжди тісно пов'язаний з іменником.

VII. Домашнє завдання

Д.Р. 1.   с. 125, Вправа 299

В.Р.  2.      Творче   завдання:   записати,   скільки   є   джерел,   які   знаходяться   поблизу нашого міста. Які вони мають назви і чому?